O Schronisku

Schronisko PTTK “Pod Biskupią Kopą” im. Bohdana Małachowskiego to jedyny taki obiekt w Górach Opawskich. Położone jest na wysokości 850 metrów n.p.m., w pobliżu szczytu Biskupiej Kopy na terenie Parku Krajobrazowego Gór Opawskich.
Inicjatorem wybudowania było Śląskie Sudeckie Towarzystwo Górskie (Schlesischer Sudetengebirgsverein, SSGV). Od końca XIX wieku niedaleko szczytu działało już schronisko “Rudolfsheim”, ale znajdowało się ono w rękach prywatnych.

Projektantem i wykonawcą nowego obiektu został Georg Döring, budowniczy miejski z Prudnika i członek Śląskiego Sudeckiego Towarzystwa Górskiego.W lipcu 1923 r. uroczyście zatknięto wiechę i postanowiono, że schronisko otrzyma nazwę Schroniska Górnoślązaków (Oberschlesierhütte). Oficjalne otwarcie nastąpiło w lipcu 1924 r.
W związku z dużą popularnością wśród turystów już w latach 1926 – 1927 dokonano rozbudowy, powstała też nowa droga do schroniska.

Podczas II wojny światowej ruch turystyczny był mniejszy, ale nadal schronisko odwiedzali turyści. Przez cały okres niemiecki gospodarzył w nim Hans Mattner, junior z Jarnołtówka, zwany Koppa Hansem.
Po 1945 r. schronisko otrzymało nazwę “Pod Biskupią Kopą”, a w 1964 r. imię Bohdana Małachowskiego, krakowskiego działacza turystycznego. Pierwszym polskim właścicielem zostało PTTK z Katowic, a od 1992 właścicielem jest wrocławski oddział PTTK.


Okolica

Kopa Biskupia jest najwyższym wzniesieniem Gór Opawskich, wchodzących w skład rozległego masywu Jesioników – części Sudetów Wschodnich. Ten jedyny na Opolszczyźnie górski region turystyczny posiada doskonałe warunki klimatyczne, które w dużej mierze zawdzięcza lasom mieszanym pokrywającym stoki. Na turystów czekają tu piękne góry, malownicze doliny i potoki oraz wiele uroczych zakątków i historycznych pamiątek.

Region ten posiada bardzo dobrze zagospodarowaną bazę turystyczną, liczne ośrodki wypoczynkowe, pensjonaty, pola campingowe, kąpieliska, wypożyczalnie rowerów, liczne punkty gastronomiczne. W okresie zimowym dobre warunki śniegowe, wyciągi narciarskie i trasy zjazdowe przyciągają początkujących i zaawansowanych narciarzy.
Swą nazwę Biskupia Kopa zawdzięcza dawnym właścicielom, biskupom wrocławskim, którzy w 1474 r. otrzymali te ziemie od króla węgierskiego Macieja Korwina.
Z jej szczytu można podziwiać panoramę przygranicznego czeskiego miasteczka Zlate Hory, pasma górskie Jesioników z ich najwyższym szczytem Pradziadem (1492 m), a po stronie polskiej roztacza się malowniczy widok na Głuchołazy i Nysę, przy dobrej widoczności dostrzec można również jezioro Nyskie i Otmuchowskie.
Górski Dom Turysty “Pod Biskupią Kopą” położony jest w rejonie turystyczno-wypoczynkowym Głuchołazy – Jarnołtówek – Pokrzywna, w południowej części województwa opolskiego. Rejon ten rozciąga się wzdłuż granicy polsko-czeskiej i obejmuje niewielką, należącą do Polski cześć Gór Opawskich.
Górski Dom Turysty usytuowany jest w centrum Parku Krajobrazowego “Góry Opawskie”, prawie u szczytu Kopy Biskupiej (889 m. n.p.m.), najwyższego wzniesienia Gór Opawskich i zarazem całej Opolszczyzny.

Dogodne położenie schroniska na skrzyżowaniu licznych szlaków turystycznych Gór Opawskich daje szerokie możliwości uprawiania turystyki pieszej oraz coraz bardziej popularnej górskiej turystyki rowerowej. Znajdujące się nieopodal piesze przejście graniczne z Republiką Czeską stwarza szerokie możliwości turystyczne także po drugiej stronie granicy. Przejścia samochodowe znajdują się Głuchołazach-Mikułowicach.
Najkrótsza droga na szczyt Biskupiej Kopy i do Górskiego Domu Turysty prowadzi z Jarnołtówka, turystyczno-sanatoryjnej miejscowości oddalonej o 7 km od Głuchołaz.
Jarnołtówek posiada dogodne połączenia komunikacyjne z Opolem (autobusowe), Katowicami i Jelenią Górą (kolejowe).


Ciekawostki:

Schronisko posiada swoją własną legendę, którą można przeczytać tutaj
Niemiecki właściciel schroniska, Hans Mattner, posiadał tresowanego osła, który sam schodził do najbliższych miejscowości po zakupy.
Maria Borsutzky, przedwojenna turystka, w 1927 odwiedziła schronisko aż 74 razy. Trzy lata później ustanowiła nowy rekord – 86 odwiedzin.
31 grudnia 2010 roku rekord został pobity przez Władka Wrzochola, który zdobył szczyt Kopy aż 161 razy. Gratulujemy!


Zgodnie z tradycją każdy, kto pojawi się w schronisku w krawacie, zejdzie w dół już bez niego. Odcięte specjalnymi nożycami krawaty zdobią później wnętrze Sali Kominkowej, ku przestrodze innych nazbyt eleganckich turystów 😉

“Oświadcza się wszem, wobec i każdemu z osobna,
Że kto na Kopę w krawacie wejdzie, temu hańba okropna,
Albowiem każdy prawdziwy wie turysta,
Że krawat w górach to bzdura oczywista.”


 

Dnia 29 stycznia 2012 odbyło się poświęcenie obrazu Matki Boskiej z Dzieciątkiem, który, według podań ludowych, upamiętniał miejsce śmierci drwali przygniecionych drzewem. Obraz został przez nas odrestaurowany i niebawem wróci na swoje miejsce.


 

Napisali o nas
“Raj nizinnych górali” – artykuł w Nowej Trybunie Opolskiej (czytaj)